Kleopatra Kapısı – Tarsus

Tarsus geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kenttir.

Kleopatra Kapısı

Tarsus’un en önemli yapıtlarından sadece 1 tanesidir.  Sizlere bu yazımda Tarsus’un merkezinde yer alan Kleopatra Kapısından bahsedeceğim.

Kleopatra Kapısı

Tarihçesi

Tarsus yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Bugün Mersin’e bağlı bir ilçe olarak varlığını sürdürmektedir. Roma İmparatorluğu döneminde Kleopatra ve Antonius(Kleopatra’nın sevgilisi) buluşmalarını Tarsus’ta yapmışlardır.

Kleopatra’nın deniz yoluyla şehre gelip o kapıdan Tarsus’a girdiği ve büyük bir karşılama töreni ile sevilisi Antonius’a kavuştuğu söylenmektedir. Bundan dolayı kapı Kleopatra kapısı olarak anılmaktadır.
Bu eser Tarsus’un sahip olduğu onlarca kültürel mirastan sadece bir tanesidir. Bizans dönemi yapısı olan bu kapının ortalama yüksekliğinin ve derinliğinin 6 metre olduğu bilinmektedir. Kapının devamı olan surlar 1832 yılında Mısırlı İbrahim Paşa’nın yıkım emri ile yıkılmıştır ve günümüze uluşan tek parça bu kapıdır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde Kleopatra kapısından İskele Kapısı olarak bahsetmiştir. Bunun nedeni Tarsus’un geçmişte bir liman kenti olması ve bu kapının Tarsus’un deniz girişinde yer almasıdır.

Mısır Kraliçesi 7. Kleopatra

Kleopatra Kapısı

Kleopatra adını taşıyan kraliçeler ne kadar unutulmuş olsada, tarihte bilinen adıyla 7. Kleopatra Mısır doğumludur. Kökeni Yunanistan’a dayanmaktadır. 9 farklı dil konuşabildiği günümüze ulaşmış bilgiler arasındadır. O dönemde Yunanlılar; kendilerini koruma dürtüsü ile yalnızca kendi içlerinde evlenmekteydiler. Antonius’un kendisine olan aşkı sonucu dönemin Roma kenti Tarsus’a gelen Kleopatra; burada taht mücadeleleri vermiştir. Antonius ve Sezar’dan çocuk sahibi olan Kleopatra, Aktium yenilgisinden sonra İskenderiye Sarayına kaçmıştır. İskenderiye Sarayında zehir içerek kendi hayatına son veren Kleopatra mücadelenin ve gücün sembolü olarak anılmıştır. Kleopatra ile verdiği taht savaşında yenik düşen Antonius da Kleopatra ile aynı sonu yaşamıştır.

Özgürlük(Onur) Yazıtı

Özgürlük Anıtı

1982 Yılında Kleopatra Kapısı’nın kuzeyine konumlandırılan Özgürlük(Onur) Yazıtı geçmiş yıllarda Yeni Hamam’da yer almaktaydı. Farklı kaynaklarda yazıt Tarsus Kitabesi olarak anılmıştır. Servereus Alexander yönetiminde(222-235) tarihlenmiştir. Roma döneminde bir heykele ait olduğu düşünülen yazıtın eni 52 santimetre boyu 1 metre 45 santimetredir.

sahildenturkiye

Hayatının 26. yılında, yaşamın keyfine varmayı geç fark etmiş, gezmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seven bir insan. Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşamımı devam ettirmekteyim. Gezip gördüğüm yerlerle ilgili edindiğim bilgileri, tecrübeleri ve çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşarak bir rehber web sitesi oluşturmak amacıyla bu siteyi yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir