Eshab-ı Kehf Mağarası – Tarsus

Eshab-ı Kehf

Eshab-ı Kehf Mağarası Mersin’in Tarsus ilçesinde yer almaktadır. Tarsus merkezine 12 Km mesafede olan Dedeler Köyü’nde yer alan Encülüs Dağının eteklerindeki bu mağara Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından kutsal olarak kabul edilmiştir. Yedi Uyurlar inanışının en önemli merkezi olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde bulunan ve yedi uyurlara ait olduğu iddia edilen 33 Mağaradan 1 tanesidir.
Bir çöküntü sonucu mağara şeklini almış olan Eshab-ı Kehf’e ulaşmak için 15 basamaklı bir merdiven iniyorsunuz. Mağaranın hemen üstünde bulunan cami 1873 yılında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmıştır. Sonraki süreçte eklenmiş olan üç şerefesi bulunan minare ile cami günümüzde sağlamlığını korumaktadır.

Yedi Uyurlar efsanesi olarak bilinen hikayeye konu olan Eshab-ı Kehf’in tam olarak konumu bilinmemektedir. Dünya üzerinde toplam 33 tane olduğu söylenen mağaraların 3 tanesi Türkiye de yer almaktadır. Bunlar Tarsus(Mersin), Afşin(Kahramanmaraş) ve Efes(izmir)olarak bilinmektedir.

Eshab-ı Kehf Hikayesi

Çok tanrılı inancın hakim olduğu dönemde, bu fikri reddeden ve tek tanrıya inandıklarından dolayı eziyet görmekten korkup kaçmış olan 7 genç (Mekseline, Mernus, Yemliha, Sazenus, Mislina, Kefestetayus ve Debrenus) Köpeklerini yanlarına alarak Eshab-ı Kehf mağarasına saklanmışlardır.
Rivayete göre taş kesilmiş ve 300 yıllık bir uykuya dalmışlardır. Uyandıkları zaman herşeyden habersizlerdir. İçlerinden biri yiyecek almak amacıyla şehre gider. Elindeki eski paraya bakarak ondan şüphelenen biri nereden geldiğini öğrenmek için peşinden mağaraya kadar gelmiştir.
Mağaraya vardıklarında ise 7 kuş yavrusundan başka bir şey göremez. Yedi Uyurlar mağarası olarak da bilinen mağaranın serüveni dilden dile, nesilden nesile aktarılır.
Eshab- i Kehf, Tarsus

Eshab-ı Kehf ile alakalı olarak günümüze ulaşan çok sayıda belge, bilgi, ve söylenti bulunmakta. Olay bugün farklı biçimlerde fakat aynı temelle anlatılıyor. Mağara Kuran-ı Kerim’in Kehf Suresi’nin 9-26. ayetlerinde anlatılıyor.

Kuran-ı Kerimde Allah’a inanmış olan ve dönemin kralından kaçan Mekseline, Mernus, Yemliha, Sazenus, Mislina, Kefestetayus ve Debrenus ve köpekleri Kıtmir’in 309 yıl boyunca uyumuş oldukları ifade ediliyor.

sahildenturkiye

Hayatının 26. yılında, yaşamın keyfine varmayı geç fark etmiş, gezmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı seven bir insan. Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşamımı devam ettirmekteyim. Gezip gördüğüm yerlerle ilgili edindiğim bilgileri, tecrübeleri ve çektiğim fotoğrafları sizlerle paylaşarak bir rehber web sitesi oluşturmak amacıyla bu siteyi yazmaya başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir